Анонси


ЧОР

 


Назад

Не пали – компостуй

Щороку, особливо навесні на території області можна спостерігати випалювання стерні, опалого листя, органічних та інших садових і сільськогосподарських відходів.

Пожежі в природних екосистемах та на відкритих територіях, завдають мільярдних збитків, забруднюють повітря, знищують цілі екосистеми і навіть забирають життя людей. Одиним з найдієвіших, екологічно свідомих і, можливо, найактуальніший для українських реалій спосіб зменшити кількість спалювання садових та інших сільськогосподарських відходів є компостування, яке не тільки запобігає утворенню шкідливих парникових газів, а й допомагає задовольнити потребу в добривах для садового господарства, а також в підсипання, матеріалах для ландшафтних робіт та інше.

Що ж таке компостування.

Компостування - це перетворення органічних відходів в добрива, замість того щоб відправляти їх на звалища. До речі, на звалищах в зав'язаних пакетах органічні залишки виділяють небезпечний газ метан, який є вогне- і вибухонебезпечних.

Компостувати можна двома способами.

Перший підійде як для приватних домогосподарств так і для квартир. Треба придбати спеціальний контейнер з подвійним дном і краном для зливання рідини або зробити компостер самому: два однакових відра вставити один в одногоі в дні внутрішнього зробити дірочки (так виходить подвійне дно, в яке стікає рідина, так званий компостний чай). Збирати можна залишки органіки рослинного походження: овочі, фрукти, зелень, шкаралупу, хліб, кава, чай (без пакетиків), листочки і квіти, паперові серветки. Присипати їх Бокаші – це бактерії молочної кислоти, дріжджового гриба і фотосинтетичних організмів, схожі на висівки і з запахом хліба (їх можна купити в спеціалізованих магазинах). Вони перешкоджають гниття і утворення парникових газів та починають процес ферментації відходів. Пересипати шари органічних відходів треба приблизно раз в день, а зливати рідину приблизно раз в 3-5 днів - в залежності від кількості відходів. Через два тижні залишки темніють, їх можна закопати під дерево в саду або парку, в компостній ямі. Через 6-9 місяців вони стануть добривом.

Другий спосіб передбачає використання каліфорнійських черв'яків або черв'яків-старателів. Компостери для цього способу схожі на попередні, але мають більше шарів. Органіка складається на верхній шар, черви переповзають від низу до верху і з'їдають органічні залишки. За цим варіантом компостування перероблені залишки відразу перетворюються в добриво, яким можна підгодовувати квіти або удобрювати земельну ділянку.

Якщо ж зазначений метод не спонукає населення до дій, то можливо, когось припинити спалювати листя та «оновлювати» вогнем траву переконають збільшені штрафи. Президент України Володимир Зеленський підписав відповідний закон, що посилює відповідальність «за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання сухої рослинності або її «залишків». Суми штрафів за конкретні дії значні:

 

ШТРАФИ ЗА ПІДПАЛ ТРАВИ

зараз                                                         як було

- за забруднення повітря шкідливими випарами

від 30 600 до 61 200 грн                                             від 1 700 до 3 400 грн

- за пошкодження рослинного покриву

від 91 800 до 153 000 грн                                   від 5 100 до 8 500 грн

- за порушення пожежної безпеки у лісах для чиновників

від 4 590 до 15 300 грн                                       від 255 до 850 грн

- за знищення або пошкодження лісу вогнем для громадян

від 4 590 до 15 300 грн                                       від 255 до 850 грн

- за знищення або пошкодження лісу вогнем для чиновників

від 10 710 до 30 600 грн                                             від 595 до 1 020 грн

- за самовільний підпал трави для громадян

від 3 060 до 6 120 грн                                         від 170 до 340 грн

- за самовільний підпал трави для чиновників

від 15 300 до 21 420 грн                                               від 850 до 1 190 грн

- за підпал трави природно-заповідного фонду для громадян

від 6 120 до 12 240 грн                                       від 340 до 680 грн

- за підпал трави природно-заповідного фонду для чиновників

від 21 420 до 30 600 грн                                              від 1 360 до 1 700 грн

 

Так що - може, дійсно компостувати? Хоч це і клопітно, але все ж дешевше, ніж платити штрафи.

 

Назад

 

Децентралізація влади

data


Ріпкинський район Городнянський район Щорський район Корюківський район Семенівський район Новгород-Сіверський район Чернігівський район Куликівський район Менський район Сосницький район Коропський район Козелецький район Носівський район Ніжинський район Борзнянський район Бахмацький район Бобровицький район Талалаївський район Прилуцький район Срібнянський район Варвинський район
18 Травня 2020 08:32

Які проблеми в галузі житлово-комунального господарства Ви вважаєте найбільш актуальними?